Blog

vargel işleme

Vargel İşleme Nedir

Metal parçalarının nasıl bu kadar düz bir yüzeye sahip olduğu ve bu sert madenler üzerinde nasıl bu kadar ölçülü kanal ve deliklerin açıldığını hep merak etmişizdir. Bize bu kolaylığı sağlayan düzenekler bir sisteme oturtulmuş vargel işleme sanatıdır. Peki, vargel işleme nedir ve nerelerde kullanılır?

Tüm bu soruların cevabı metal düzeltme ve pürüzsüzleştirme şeklinde tanımlanabilir. Metal yüzeylere şekil vermek için geliştirilmiş bir tezgâh sitemi de diyebiliriz. Parçalar entegre edilerek oluşturulmuş sistematik bir düzenektir. Vargel işleme sanatından çıkan parçalar belirgin bir işçiliğin mahsulüdür. Vargel düzeneği dört gruba ayrılmıştır bunlar; yatay, düşey, hidrolik ve planya tipi vargel tezgâhları olarak sayılmaktadır.

Bunlardan en yaygın kullanıma sahip olan vargel tezgâhı, yatay vargel tezgâhıdır. Bu tezgâh düzlemsel bir alan oluştur ve ileri geri hareket ederek çalışır. Vargel tezgâhlarının işlevleri isimlerini de vermektedir. Düşey vargel tezgâhı ise delik açma ve boşluklar oluşturmakta kullanılmaktadır. Ayrıca dişli ve kanal açma işlemleri için de düşey vargel tezgâhına başvurulmaktadır. Düşey vargel tezgâhı küçükten büyüğe üst üste konumlandırılmış bir düzenek sistemi ile çalışır. Bu halkaların üst üste gelmesinin ve irili ufaklı olmasının ayrı ayrı işlevi vardır.

Diğer bir vargel tezgâhı ise hidrolik vargel tezgâhıdır. Bu vargel sistemine güçlü bir enerji ile kesim yapabilmek için ihtiyaç duyulmuştur. Bu sistem sayesinde bıçaklar daha hızlıdır ve hidrolik sistem yardımı ile çalışır.

Planya tipi vargel tezgâhı ise büyük çaplı parçaların işlenmesi amacıyla kullanılır. Bu sistemde cihaza bağlı iş parçası hareket ederek büyük metal parçaların üzerinde hareket ederek çalışır. Vargellerin çalışma sistemini dev kalemlerin belirlediğiniz noktaları çizerek çalışması olarak algılayabilirsiniz.

Vargelleri satın alabilmek için hem organize sanayi bölgelerinden hem de online satış sitelerinden faydalanabilirsiniz. İşinizin durumuna ve çalışma ortamınızın büyüklüğüne göre yukarıda sayılan vargel çeşitlerinden herhangi birini ve ya bir kaçını kolayca ve hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz. Adrese teslim alıp ve kapıda ödeme yaparak tezgâhlarınızı bulunduğunuz yere getirtebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın


Hemen Ara